in ,

WTFWTF Што?Што?

ШОКАНТНО! На 90 годишна жена со телефонска измама и украле 32 милиони долари!

90-годишна жена од Хонг Конг, измамници и се претставиле како кинески службеници, и зеле 32 милиони американски долари. Со тоа ова е најголемата телефонска измама во историјата!

Полицијата во Хонг Конг соопшти дека и.змамниците избрале постара жена која живее во вила во луксузната населба Хонг Конг.

Минатото лето, крим.иналците контактираа неименувана жена, преправајќи се дека се кинески службеници за јавна безбедност. Тие тврдеа дека нејзиниот идентитет е искористен во сериозно кривично дело во Кина.

И било речено дека треба да ги префрли парите од нејзината банкарска сметка на оние што ги чува истражниот тим за чување и надгледување, пишува „Саут Чајна Морнинг Пост“, повикувајќи се на полициски извори.

П.олицијата соопшти дека постарата жена неколку дена подоцна во куќата примила лице кое комуницирало од телефон за еднократна употреба со л.ажни безбедносни агенти кои ја убедиле да изврши вкупно 11 банкарски трансфери.

Во текот на пет месеци, постарата дама им даде на измамниците вкупно 250 милиони хонгконг долари (32 милиони американски долари), што е најголема сума што досега успеале да ја земат измамниците по телефон во тој град.

Полицијата соопшти дека и.змамата била забележана само затоа што домаќинот на постарата жена помислил дека нешто сомнително се случува и ја контактирала ќерката на нејзиниот работодавец, која потоа ги алармирала полициските службеници.

По истрагата, 19-годишник бил у.апсен, но бил ослободен со кауција, соопшти п.олицијата.

Постарите богати се мета на измамените

Хонг Конг има една од најголемите концентрации на милијардери во светот, од кои многу се постари, што ги прави лесна мета на и.змамниците.

Телефонските измами пораснаа за 18 проценти во првиот квартал од 2021 година, а измамниците зазедоа околу 45 милиони УСД во тој период.

Во 2020 година полицијата објави дека постапувала со 1.193 случаи на телефонска измама во кои биле у.крадени вкупно 74 милиони американски долари.

Минатата година, 65-годишна жена беше измамена за 10 милиони американски долари по слична шема во која луѓето се претставуваа како безбедносни службеници од Кина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote