in

Крцкави пилешки батаци: Направете си вкусен ручек и уживајте!

Потребно е:

  • 2 јајца
  • 4 лажици брашно
  • тортиља чипс
  • зејтин
  • сол
  • црн бибер
  • лук

Начин на подготовка:

Истурете вода над батаците и додадете зеленило како за супа (морков, кромид, целер, магданос ..). Извадете ги сварените батаци и додајте зачин, бибер и фиде или што сакате во супата. Додадете сол и бибер на батаците, а потоа измешајте сè. Искршете чипс додека е сè уште во вреќа. Извалете го секој батак со брашно, изматени јајца и искршени чипови. Пржете во масло и кога ќе добие кафеава боја, извадете ги на хартиени салфетки за да го апсорбира вишокот маснотии. Послужете го гарнир со пилешко по желба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote