in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Превкусна крем супа од компири и карфиол

Крем-супите се одличен избор за брз ручек

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 500 гр карфиол
  • 1 кромид или праз, по желба
  • 1 чешне лук
  • 800 мл чиста супа
  • 50 гр сланина
  • 4 лажици маслиново масло
  • 50 гр путер
  • сол, бибер

Подготовка:

Измијте ги компирите и исечете ги на мали коцки. Карфиолот исто на помали парчиња и измијте го. Кромидот и сланината ситно исечкајте ги.

Загрејте го маслиновото масло на умерена температура, а потоа додадете го кромидот. Пржете го неколку минути додека не порумени и потоа додадете сланина.

Изгмечете го лукот, испржете сè заедно една минута, а потоа додадете карфиол и компири.

Додадете сол, бибер, топла супа и варете 15 минути, додека компирот не се свари.

Потоа извадете го од шпоретот, додадете путер и со блендер изблендирајте се заедно додека не добиете кремаста супа.
Додадете дополнително сол или бибер, ако сакате.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote