in

Голем крикет именуван по премиерката на Нов Зеланд!

Видовите на големиот крикет на Нов Зеланд биолозите ги именуваа по премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн.

Новооткриениот вид џиновски крикет кој не лета се нарекува Hemiandrus jacinda. Ендемичниот инсект од Нов Зеланд со долги нозе е именуван по локалната премиерка Јакинда Ардерн поради црвената боја на лабуристите.

Стивен Тревик, професор по еволутивна екологија на Универзитетот Масеи во Нов Зеланд и научник кој го именувал и формално го опишал инсектот, рече дека се сеќава да го нарекува крикет затоа што има карактеристики на премиер Професорот Тревик истакнува дека станува збор за впечатлив и убав вид.

Кабинетот на премиерката во изјавата наведува дека Ардернова е информирана и дека и е укажана чест. Според зборовите на портпаролот на премиерката, инсектот, лишајот, како и мравката во Саудиска Арабија биле именувани по Јакинда Ардерн.

Повеќе од 100 различни видови штурци со долги нозе се наоѓаат во дрвја, пештери, грмушки, а понекогаш и во приградските градини на Нов Зеланд.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote