in

Кромидот може да има нуспојави! Еве кои се тие!

Колку оброци подготвивте без кромид? Веројатно малку. Оваа храна е скоро неизбежна во исхраната како и со, но има и свои лоши страни.

„Кромидот е полн со антиоксиданти и антиинфламаторни соединенија кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, го намалуваат крвниот притисок и штитат од згрутчување на крвта. Исто така, тие и даваат одличен вкус на храната, а нема многу калории “, објасниле нутриционистите Луси Лакатос и Тами Лакатос Срамес.

Но, има еден несакан ефект што го предизвикува кромидот. Кај луѓето кои имаат чувствителен дигестивен тракт, кромидот може да предизвика надуеност, но и појава на грчеви и гасови.

„Некои луѓе треба да ја избегнуваат оваа храна, особено оние кои имаат синдром на нервозно дебело црево, бидејќи кромидот може да предизвика болен гас, грчеви и надуеност поради растворливите влакна наречени фруктани (олигосахариди). „Овие ферментирани јаглехидрати слабо се апсорбираат во тенкото црево“, објаснуваат Лакатос и Лакатос Сраме.

Експертите проценуваат дека само пет до 15 проценти од фруктаните се вари во тенкото црево. Останатите јаглехидрати стигнуваат до дебелото црево каде што брзо ферментираат, што може да предизвика гасови, но кај луѓе со синдром на нервозно дебело црево може да предизвика силна надуеност, грчеви, болки во стомакот и проблеми со столицата, пишува Eat This Not That

Според истражувачите од „Универзитетот Монаш“, синдромот на нервозно дебело црево се јавува кај секоја седма личност. Доколку забележите дека имате потешкотии по конзумирањето кромид, би било добро да разговарате со вашиот лекар и нутриционист за да ви дадат најдобри совети што ќе можете да ги примените.

„Ферментираните јаглехидрати, како и оние што се наоѓаат во кромидот, се познати како FODMAP . Помал внес на храна богата со FODMAP може да им помогне на луѓето кои се чувствителни на нив. Дури и во многу мали количини, кромидот може да предизвика дигестивни проблеми. „Иако варениот кромид се чини дека е подобар од суровиот кромид, обајцата можат да предизвикаат проблеми кај луѓето со чувствителен дигестивен тракт“, истакнуваат нутриционистите.

Ако сте забележале дека кромидот ве вознемирува, има уште нешто што можете да направите. Чувствителните фруктани во црна боја и лук се раствораат само во вода, а можете да користите кромид со пржење на масло и отстранување пред да додадете други состојки.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote