in

Корисна намирница со специфичен вкус: Со овој одличен трик отстранете ја горчината од кромидот

Во сезоната на настинки и грип, консумирањето кромид е исклучително пожелно, но не секој го сака специфичниот вкус на овој зеленчук.

Кромидот е вреден извор на многу витамини и минерали.

Што треба да направите за да ја отстраните горчината на кромидот, задржувајќи ги неговите корисни состојки?

Еден трик на домаќинките во борбата против горчливиот кромид е да стават излупен зеленчук во сад со врела вода. Ова ќе помогне да го омекне вкусот на кромидот.

Ако овој метод не ви одговара, обидете се да ја отстраните горчината на кромидот на следниве начини:

Пржење – испржете го излупениот и сецкан кромид на малку масло, а потоа користете го во разни салати и други јадења со кромид.

Со натопување во сол – додадете 1 лажица сол на еден литар ладна вода и оставете го исечканиот кромид околу 20 минути.

За маринирање – додадете половина лажица шеќер, сол и сончогледово масло во чаша оцет. Истурете ја оваа мешавина врз сецканиот кромид и чувајте ја околу половина час пред да ја консумирате.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote