in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

КРОМИД ЗА СИЛНА КАШЛИЦА: Особено се препорачува и за белодробна и за срцева астма…

Ви препорачуваме 100% народна медицина…

Во случај да спаѓате во групата на луѓе кои имаат проблеми со белите дробови, како што се астма, бронхитис или некои проблеми со силна кашлица, ви препорачуваме да го пробате овој природен препарат.

 

За силна кашлица:

Ви препорачуваме народен рецепт против гореспоменатите проблеми, особено против астма, белодробна и срцева мака. Рецептот во различни варијации одамна го подготвувале нашите баби, а според многу искуства знаеле што прават.

Еве што треба да подготвите:

РЕЦЕПТ:

Состојки:

– половина килограм кромид

– половина килограм шеќер

– 2 лимони

– 1,5л вода

– 7 големи лажици домашен мед

Подготовка:

Полека загрејте го шеќерот во метален сад и мешајте додека не порумени. Во растопениот шеќер додадете го ситно исечканиот кромид, кратко пропржете го и додадете вода. Гответе сè заедно, така што водата ќе зоврие на умерена температура додека не испари една третина од содржината на водата. Потоа оставете го да се излади, а потоа додадете го сокот од 2 цедени лимони и медот и сè добро измешајте додека не се изедначи целосно. Оставете да отстои, а потоа процедете ја смесата низ парчињата кромид и чувајте ја во стаклено шише.

Начин на користење:

Потребно е да се користи 1 лажица од напитокот пред секој оброк додека не се потроши целата количина. Доколку е потребно, направете нова смеса и повторете ја постапката додека не почувствувате олеснување. Децата земаат мали лажици од напитокот пред секој оброк.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote