in

Научниците развија тест на крвта за депресија и биполарно растројство!

Група научници предводени од професорот Александар Б. Никулеску од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Индијана развија тест на крвта што може да открие сериозноста на депресијата на пациентот, како и да извести за ризикот од развој на голема депресија или биполарно нарушување.

Најновиот тест на крвта се базира на претходната работа на групата Никулеску, каде што тие идентификуваа биомаркери на крв кои можат да го придружуваат самоубиството и посттрауматското стресно нарушување. Опис на нивниот последен тест на крвта за депресија и биполарно растројство беше објавен во списанието Молекуларна психијатрија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote