in

КУЧИЊАТА ГО МРАЗАТ ОВА! Пет работи што кучињата не ги сакаат!

Сопствениците на кучиња ретко сакаат да ги вознемируваат своите миленици. Но, за жал, многу сопственици несвесно ги изложуваат своите кучиња скоро секој ден на работи што не им се допаѓаат на животните, пишува германската новинска агенција dpa.

На пример, не треба секогаш да го сметате за добар знак дека кучето ги затвора очите кога ќе го потчукнете по главата. Не е знак дека ужива во моментот – тој веројатно ги затвора очите за да се заштити.

Во повеќето случаи, вашето куче ќе „молчи“ за овој вид на иритација или ќе се обиде да испрати дискретни сигнали преку говорот на телото дека навистина не ужива во тоа.

За жал, многумина од нас не го забележуваат ова. Но, експертите за заштита на животните сакаат сопствениците да обрнат внимание на ваквите знаци на можен стрес.

Дување во носот или ушите на кучето

На сопствениците на кучиња понекогаш им е забавно да дуваат во муцка на куче за да видат „симпатични“ изрази. Но, за нашите четириножни пријатели, сето тоа е повеќе од забавно. Тие се чувствуваат непријатно за тоа чудно однесување и ќе почнат да се повлекуваат и да ја избегнуваат вашата близина.

Гледање без врска

Ова е заканувачко однесување за кучето, кое тој го доживува како обид да се наметне доминација. Подобро е да избегнувате да гледате во очите.

Прегратки

Ова може да изгледа како израз на loveубов, но во пракса тоа значи ограничување на слободата на движење на кучето. Тие често ќе се про yеваат, ќе ја лижат нивната муцка или ќе ги туркаат ушите назад за да покажат дека се под стрес кога ги држите во нивниот стисок.

Исклучоци во однесувањето

Како животно пакување, кучето цени јасни правила и не разбира исклучоци. На пример, ако никогаш не ги пуштите на каучот, но направете го тоа кога сте болни – ги збунувате. Конзистентноста е важна.

Одење по истиот пат

Ова ќе го направи кучето досадно, особено ако не смее да застане и да душка наоколу. Многу е подобро да се истражуваат нови патеки за прошетки и да се вклучат мали игри кои учат послушност и вештини.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote