in

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ЕКСПЕРИМЕНТОТ! Кучињата ја откриваат короната исто толку ефикасно како PCR тестовите!

Експертите во Финска објавија дека првите резултати од експериментот со кучиња кои можат да ги намирисаат луѓето со коронавирусот ветуваат, а заменик-градоначалникот Ванта посочи дека резултатите добиени од кучињата се скоро идентични со резултатите од тестовите за ПЦР.

Принципот на теситрањето со кучиња е всушност со марами. Ако, примерокот е негативен, кучето не се задржува кај таа марама.

Научниците од Универзитетот во Хелсинки, кои го дизајнираа експериментот во соработка со експерти за кучиња трагачи на организацијата „мудар нос“, се надеваат дека нивното истражување ќе ја охрабри владата да го финансира овој метод и да го лансира на туристички места и на други јавни собири.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote