in

ИНТЕРЕСНО! Француската полиција претстави кучиња кои ќе ја „душкаат“ короната на Канскиот фестивал!

The 74th Cannes Film Festival – Cannes, France, July 8, 2021. A French municipal police officer presents a dog that has been trained to sniff out the coronavirus disease (COVID-19) during the film festival. REUTERS/Gonzalo Fuentes

Француската локална полиција претстави кучиња обучени да мирисаат на коронавирус, чија задача ќе биде откривање на овој вирус за време на фестивалот во Кан.

Да потсетиме, студиите покажаа дека кучињата брзо учат како да мирисаат на коронавирусна инфекција.

Кучињата можат да бидат обучени да детектираат повеќе од 90 проценти од инфекции со ковид-19, дури и кога пациентите се асимптоматски, покажува студијата на Лондонското училиште за инфективни болести и тропска медицина, објавена во мај годинава.

Користејќи го своето извонредно чувство за мирис, кучињата претходно докажаа дека можат да мирисаат на болести како што се рак, маларија или епилепсија.

Научниците од Лондонското училиште за инфективни болести и тропска медицина, со својата студија се обидоа да утврдат дали кучињата можат да детектираат препознатлив мирис на хемиски соединенија поврзани со козида-позитивни луѓе кои не покажуваат симптоми на болеста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote