in

Пет лица уапсени во врска со киднапирањето на кучињата на Лејди Гага!

Пет лица се уапсени и обвинети за киднапирање на кучињата на Лејди Гага и сериозно ранување на маж кој шеташе миленичиња во Холивуд во февруари, објавија властите, а агенциите известуваат.

Тројцата уапсени млади момчиња се обвинети за кражба на кучиња и обид за убиство на шетач на миленичиња, објави обвинителот Џорџ Гаскон од Лос Анџелес.

„Тоа е бесрамно злосторство на јавно место каде еден човек беше сериозно повреден“, рече Гаскон.

Уште две лица се обвинети за соучесништво, а едната од нив е жена која ги врати француските булдози два дена по кражбата.

50-годишната Џенифер МекБрајд тогаш рече дека ги пронашла на улица и стапила во контакт со Лејди Гага, која снимала филм за време на киднапирањето во Рим, но им ветила на медиумите дека ќе ги вратат нејзините миленици со награда од 500.000 американски долари.

МекБрајд бил во врска со петтиот осомничен, татко на тројцата напаѓачи, и тој требало да ја земе наградата, соопшти полицијата.

Кучињата на Гага, Коџи и Густав, беа киднапирани на 24 февруари, и покрај пружениот отпор од нивниот шетач, вработен во пејачот, и тие пукаа кон него и сериозно ги повредија белите дробови. Киднаперите ставиле две кучиња во автомобилот, а третото успеало да се извлече, а потоа да се врати и да застане покрај ранетиот шетач Рајан Фишер.

„Бев многу близу до смртта“, рече 30-годишниот Фишер подоцна во едно интервју.

Полицијата во четвртокот рече дека истрагата „не верува дека осомничените биле насочени кон пешаците знаејќи кој е сопственикот“.

Сепак, доказите сугерираат дека осомничените знаеле за високата цена на расата бидејќи француските булдози се релативно редок и баран вид и можат да се продаваат за неколку илјади долари.

Тројцата браќа, Џејмс acksексон (18), Џејлин Вајт (19) и Лафајет Вајли (27) се обвинети за обид за убиство, грабеж во обид и грабеж од втор степен, а МекБрајд и петтообвинетиот Харолд Вајт (40) за соучесништво.

Сите петмина се изјаснија за невини во четвртокот, а следното рочиште е закажано за 11 мај.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote