in

Кучињата во Германија се обучени да откриваат заразени со коронавирус!

Германските ветеринари обучуваат кучиња да го детектираат вирусот корона кај луѓето препознавајќи мирис на заразени клетки, рече Естер Шалке од полициското училиште за обука на кучиња.

Таквите кучиња, кои се во состојба да препознаат мирис со 94 процентна точност, веќе се користат на аеродромот во Хелсинки, како и на меѓународниот аеродром во главниот град на Чиле.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote