in

УбавоУбаво

Кучињата и луѓето биле најдобри пријатели најмалку 23,000 години!

Според најновите истражувања, првите луѓе кои ги населиле Американските континенти, чувале домашни кучиња уште пред 23 илјади години. Истите докази биле пронајдени во Сибир, кадешто изолирана група на луѓе и волци се обидувале заедно да ги преживеат студените зими.

Со текот на времето волците биле припитомени и го смениле нивното однесување, односно наликувале на денешните кучиња. Според истражувачите, менувањето на однесувањето кај дивите животни се појавува не само кај волците, односно и кај лисиците, говедата и дивите свињи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote