in ,

УбавоУбаво

Културни шокови ако се одлучите да се преселите во Соединетите Американски Држави!

Сте одлучиле да се преселите во САД? Овие навики, обичаи треба да ги знаете!

  1. Разликата на температура помеѓу внатрешноста и надворешноста е многу голема. Летно време во метро може да сретнете луѓе со џемпери, а пак во зима со летни алишта!

2. Во било кое годишно време, луѓето во Америка пијачките ги пијат со мраз.

3. Треба да се навикнете на новите единици за мерење!

4. Форматот на пишување на датумите е различен од тој кај нас!

5. Давањето бакшиш е многу важно. Не давањето бакшиш се смета како непочит!

6. Во многу од домовите нема машини за перење, наместо тоа постојат места каде со жетони може да ѓи исперете вашите алишта.

7. Лековите се продаваат на рафтови. Можете да одите во маркет и сами да си земете одреден лек. Секако дека одредени лекови се тешки за земање!

8. Спортските натпревари се многу популарни. На обичен школски турнир може да видите полни трибини!

9. Расизмот во Америка е на најголемо ниво во светот

10. Многу е тешко да најдете тепсии за печење. Домаќинствата во Америка користат алуминиумски садови со едно користење и така ги печат своите јадења, или пак загреваат!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote