in

Куртоа после натпреварот: Горд сум на тоа како се браневме!

Белгија се пласираше во четвртфиналето на ЕУРО 2020 откако ја совлада Португалија со 1-0, а овој пат „црвените ѓаволи“ предводени од голманот Куртоа покажаа одлична игра во одбраната.

– Немав многу што да направам на претходните три натпревари во групата, но знаев дека тоа нема да биде случај против Португалија. Горд сум на моите соиграчи, тие бранеа многу добро. Италија исто така ќе биде тежок противник, но докажавме дека сме подготвени за ова – изјави Куртоа.

– Во вакви игри, мора да ја зграбиш секоја шанса што ти е дадена со двете раце. И така, голманот очекуваше да шутирам на друг начин, па топката влезе внатре. Среќен сум што го постигнав решавачкиот гол за мојата земја.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote