in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Состојка на која и нема рамен: Квасецот е благодет за вашата кожа, коса, нокти – еве како да го користите и да блеснете!

Од античко време, квасецот не се користел исклучиво само при готвење, исто така и за природна нега на лице и коса.

Во античко време, жените користеле квасец за да ја одржат кожата мазна, чиста и нежна и да спречат појава на акни и брчки.

Пекарскиот и пивскиот квасец се богати со витамини од групата на Б-комплекс, како што се Б1, Б2, Б6 и Б12, аминокиселини, но и многу минерали, вклучувајќи фосфор, калиум, цинк, железо, манган, калциум, магнезиум. Сите овие состојки го прават квасецот идеален препарат за природна нега и убавина на кожата, косата и ноктите. Освежува, прочистува, хидрира, ја зајакнува и регенерира кожата, обезбедува подобра циркулација на крвта и ја штити кожата од слободните радикали што можат да ја оштетат.

 

Бидејќи многу проблеми со кожата се јавуваат токму поради недостаток на витамин Б комплекс во организмот, во овој текст можете да прочитате рецепти за подготовка на разни маски за нега на лице, коса и кожа, чија главна состојка е квасецот.

 

Маска од квасец – рецепти

 

Квасецот ги смирува воспалителните процеси на кожата, ја обновува сувата и оштетена кожа и коса, го подобрува квалитетот на слабите и кршливи нокти кои се склони на лупење и пукање. Ако вашата кожа и коса се сериозно оштетени, нанесете третмани со маска од квасец двапати неделно, во рок од 2 месеци.

 

1. Маска од квасец и млеко – за лице

 

За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:

 

– 1 коцка свеж квасец

– 3 лажици млеко

 

Подготовка: загрејте го млекото, додадете го квасецот и изматете за да добиете кремаста смеса. Нанесете ја добиената мешавина на лицето и вратот, оставете ја да делува 15-20 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

 

2. Маска од квасец, мед и маслиново масло – за лице

 

За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:

 

– 1 коцка свеж квасец

– 1 лажичка природен мед

– 2 лажици маслиново масло

 

Подготовка: Загрејте маслиново масло на тивок оган, додадете квасец и мед и мешајте додека не добиете кремаста маса. Нанесете ја добиената маса веднаш на лицето и оставете ја да стои на лицето додека не се исуши целосно и не се стврдне. После тоа, извадете ја зацврстената маска со прстите и измијте го лицето со млака вода.

 

3. Маска од квасец, млеко, лен и бадеми – за лице

 

За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:

 

-1 коцка свеж квасец

-3 лажици млеко

-1 лажица мелени бадеми

-1 лажица мелено ленено семе

 

Подготовка: загрејте млеко, додадете квасец, мелени бадеми и мелен лен, а потоа добро измешајте додека не се добие кремаста маса. Нанесете ја маската веднаш на лицето, оставете ја да делува 15-20 минути. И оваа маска ќе се зацврсти на вашето лице. Извадете ја маската од лицето со кружни движења на прстите, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.

 

4. Маска од квасец и шеќер – за лице

 

За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:

 

-1 коцка свеж квасец

-1 лажица шеќер

-1 лажичка крем за лице што обично го користите секој ден

 

Подготовка: Изматете ги состојките добро да се соединат во кремаста маса. Нанесете ја добиената маса на лицето, оставете ја да делува околу 15 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.

 

5. Маска од квасец и мед – за лице

 

За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:

 

– 1 коцка свеж квасец

– 1 лажичка природен мед

 

Подготовка: измешајте мед и квасец, па изматете ги за да добиете фина и компактна смеса. Нанесете ја добиената маска на лицето, оставете ја да делува околу 20 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

 

6. Лосион за лице со квасец

 

За да го подготвите овој лосион, потребни ви се следниве состојки:

 

– ½ коцка свеж квасец

– 50мл јаболков оцет

– 50 ml дестилирана вода

– 1 лажичка масло од бадем

 

Подготовка: измешајте ги сите состојки и изматете добро додека не добиете мешавина што личи на лосион. На парче памучна волна, нанесете го добиениот лосион, кружно движете го лесно на лицето, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.

 

7. Млеко за чистење лице од квасец

 

За да го подготвите ова млеко за лице, потребни ви се следниве состојки:

 

– ½ коцка свеж квасец

– 1 лажичка природен мед

– ½ лажички бадемово масло

– 100мл млеко

 

Подготовка: Лесно растопете го медот во млекото, па додадете ги останатите состојки и измешајте ги убаво да се соединат. Нанесете ја добиената мешавина на парче памук, истријте ја на лицето со лесна масажа, а потоа исплакнете. Пред да го нанесете ова млеко, лесно навлажнете ја кожата на лицето со вода.

 

8. Маска за коса од квасец

 

За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:

 

– 1 коцка свеж квасец

– 1 јајце

 

Подготовка: Изматете го јајцето, додадете го квасецот и изматете го повторно за да се соедини во кремаста смеса. Нанесете ја оваа маска на влажна коса, а потоа завиткајте ја косата со алуминиумска фолија, а потоа со крпа. По 20-30 минути исплакнете ја косата со шампон.

 

9. Крема за раце од квасец

 

За подготовка на оваа крема потребни ви се следниве состојки:

 

– 1 коцка свеж квасец

– 1 лажица крема за раце

 

Подготовка: измешајте ги состојките, а потоа добиената смеса премачкајте ја на рацете, во подебел слој. Ставете памучни нараквици на вашите раце и оставете го кремот цела ноќ. Исплакнете наутро.

 

10. Мелем за усни со квасец и лимон

 

За да го подготвите овој мелем, потребни ви се следниве состојки:

 

– 1 лажичка свеж квасец

– 2-3 капки исцеден сок од лимон

 

Подготовка: добро измешајте ги состојките и нанесете ја добиената смеса на усните. Овој мелем се препорачува да го оставите да делува преку ноќ, иако можете да го ставате на усните во текот на денот, но и тогаш мора да стои неколку часа. После тоа, исплакнете ги усните со вода и намачкајте лабело.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote