in , ,

УбавоУбаво

Ледениот туш НЕМА ДА ВЕ РАЗЛАДИ ВО ТОПЛИТЕ ДЕНОВИ – Откријте зошто и што СИГУРНО ќе ви помогне!

Кога температурите ќе го надминат триесеттиот степен на Целзиусова скала, сите веднаш брзаме кон туширање и спас од тропските горештини бараме во студената вода. Сепак, науката тврди дека тоа само ја влошува ситуацијата. Порталот Happy Republic ви открива како телото реагира на ладен туш кога надвор е топло и кои методи на ладење се далеку поефикасни.

Имено, туширањето или капењето во ладна вода всушност може да биде контрапродуктивно, бидејќи кога нашето тело е во екстремно ладни услови, се обидува да ја регулира нашата внатрешна температура. Тоа значи дека по туширањето со ледена вода ќе се чувствувате уште потопло. Многу луѓе прибегнуваат кон купување скапи вентилатори или дури и замрзнување термоси полни со вода, но вистината е дека нивниот ефект на ладење е краткотраен и на крајот се претвора во агонија од борбата против топлината.

Наместо тоа, еден од најлесните начини да се разладите е всушност да се капете во топла вода. Топлата бања ќе ја намали температурата на вашето тело, бидејќи го стимулира терморегулаторниот систем на вашето тело. Ова ја зголемува циркулацијата на крвта низ телото и доведува до елиминација на вишокот на телесна топлина, а со тоа и до намалување на телесната температура.Затоа топлите купки се најефективниот метод за ладење.

Иако можеби не звучи многу примамливо среде топлотен бран, ова е секако еден од најлесните начини да ја намалите телесната температура. Сите сме свесни дека високите температури можат да ни го нарушат сонот, што значи дека топол туш пред спиење би бил идеален потег доколку сакате да заспиете како личност среде лето.

Имено, температурата на телото на човекот е најниска за време на спиењето, па така, според американскиот национален институт за срце, крв и бели дробови, топлата купка е совршено решение пред да заспиете во лето. Тоа е затоа што падот на телесната температура после капење ќе ве натера да се поспани, а бањањето ќе ви помогне да се опуштите, правејќи ја вашата ноќ помирна.

Според истражувањето на Националната фондација за спиење, овој метод добро функционира за време на топлотни бранови. Студијата тврди и дека некои испитаници се чувствувале подобро откако се туширале со топол туш или се капеле во него, дури и кога просторијата во која престојувале била добро загреана, пишува порталот Мирор.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote