in

СЕНЗАЦИОНАЛЕН ПОДВИГ НА КИНЕСКИ НАУЧНИЦИ: Лансирана ракета кон Месечината, пред нив само две земји изведоа таква мисија.

Доколку мисијата е успешна, Кина ќе биде третата земја што ќе врати примероци од Месечината.

Кина денес лансираше ракета со робот што би требало да собере примероци од карпи од Месечината, што ја прави прва земја што го сторила тоа од 1970 година.

Ракета наречена „LONG MART-5“ беше лансирана во понеделникот вечерта (4.30, 24 ноември, по време на Пекинг) од островот Хаинан.

Мисијата Чанг Е-5, именувана по античката кинеска божица на Месечината, ќе собере материјал од Месечината за да им помогне на научниците да дознаат повеќе за потеклото и формирањето на Месечината.

Доколку мисијата е успешна, Кина ќе биде третата земја што ќе врати примероци од Месечината, по САД и Советскиот сојуз.

Вселенското летало се очекува да ги врати примероците на Земјата за 23 дена, а Кина минатата година го имаше своето прво беспилотно слетување на Земјиниот сателит.

Оваа година лансираше истрага кон Марс, а во 2022 година планира да има постојан човечки екипаж во вселената.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote