in

Леб од банана со ореви: Мек и сочен десерт, освојува веднаш штом го пробате!

Засладете го вашето зимско утро со задоволство што веднаш ќе ве освои

Состојки:

  • 150 грама брашно
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1/2 лажиче сол
  • 2 големи јајца на собна температура
  • 1/2 лажиче екстракт од ванила
  • 1/2 чаша путер
  • 200 грама шеќер
  • 3 зрели излупени и изгмечени банани
  • 50 грама печени ореви

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 175 степени Целзиусови, просејте го брашното, сода бикарбоната и солта во сад со средна големина и оставете ги настрана.
Изматете ги јајцата и ванилата заедно во чаша, оставете ги настрана.
Лесно премачкајте го плехот или калапот со путер.
Во поголем сад изматете ги путерот и шеќерот со миксер додека не станат лесни и меки.
Постепено додавајте ја мешавината со јајца во путерот, мешајќи така што сите состојки се соединуваат.
Додадете банани, измешајте добро и измешајте ја смесата со брашно.
Пренесете го тестото во подготвениот калап.
Печете околу 55 минути .
Готовиот леб од банана со ореви се лади пет минути, се вади од рерна и се лади на собна температура.
Кога е целосно ладен, завиткајте го во фолија за храна.
Може да го послужите со лажичка сладолед.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote