in

Леб од путер: Воздушен и мек како душа – останува свеж три дена!

Може да се направи со путер или маргарин, а вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

  • 1 кг. брашно (можеби малку повеќе)
  • 700 мл. млака вода
  • 100 гр. путер или маргарин (уште 30 гр. за премачкување)
  • 30 гр. свеж квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1,5 лажиче сол

Подготовка:

Измешајте вода, путер, шеќер со малку брашно. После додадете повеќе брашно и сол. Месете со постепено додавање на брашно. Покријте го тестото и оставете го еден час да отстои.

Промешајте, направете три помали леба или еден поголем. Ставете го на намастениот плех и оставете го да отстои половина час. Премачкајте со малку повеќе путер, направете образец со нож и печете околу 40 минути на 220 степени. Ако правите еден голем леб, печете го на 200 степени околу 50 минути.

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote