in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Леб со ореви

Леб со ореви што со задоволство ќе го направите.

Состојки:

  • – 1 кг пченично брашно
  • – 1 прашок за пециво
  • – 500 гр грубо сецкани ореви
  • – 100 мл павлака
  • – 250 гр путер
  • – 1 лажичка сол
  • – 5 лажици шеќер
  • – 400 мл млеко

Подготовка:

Измешајте го брашното со прашокот за пециво, па додадете ореви, павлака, путер исечен на парчиња, шеќер и измесете го тестото со млеко.

Ставете го тестото во плех обложен со хартија за печење, боцкајте малку со вилушка и печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote