in ,

Што?Што? WTFWTF

LED СВЕТИЛКИТЕ, НАВОДНО, ГО УБИВАЛЕ КОРОНАВИРУСОТ! Би можеле да се користат за стерилизирање на предметите!

Во студија спроведена во Израел, научниците објавија дека ЛЕД-светлата што емитуваат ултравиолетова светлина можат да го убијат коронавирусот (Ковид-19) и да бидат вклучени во системите за климатизација за стерилизација на просториите.

Според извештајот на DHA, во студија спроведена во Израел, се сугерира дека ЛЕД-светлата што емитуваат ултравиолетови зраци го убиваат коронавирусот. Претходно беше откриено дека ултравиолетовата светлина убива вируси, вклучувајќи ги и оние кои предизвикуваат Covid-19.

Брза и ефтина метода за дезинфекција!

'Hızlı ve ucuz dezenfeksiyon yöntemi'

Сепак, во истражувањето, беше наведено дека ултравиолетовото зрачење од ЛЕД светлата е исто така ефикасно. Професор на универзитетот во Тел Авив. Хадас Мамане подвлече дека ЛЕД-сијалиците можат да понудат лесни, брзи и ефтини методи на дезинфекција.

Може да се инсталира во систем за вентилација и климатизација

'Havalandırma sistemine ve klimaya kurulabilir'

Мамане ја даде следнава изјава во врска со откритието:
„Целиот свет во моментов бара ефикасни решенија за дезинфекција на коронавирусот. Проблемот е што ви треба физичка работна сила за да дезинфицирате автобус, воз, теретана или авион со хемиски спреј, и мора да му дадете на хемикалијата време да дејствува на површината за спрејот да биде ефикасен. Сепак, системите за дезинфекција засновани на LED светилки може да се инсталираат, на пример, во системот за вентилација и климатизација. Тие можат да го стерилизираат воздухот што се вшмукува и потоа се внесува во просторијата“

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote