in

Големиот санта мраз преплови, пингвините се во опасност!

Огромна санта мраз во Атлантскиот океан, која се движи кон островот Јужна Џорџија, е преполовена, а научниците стравуваат дека може да ги наруши подводните екосистеми и да спречи пингвините да бараат храна.

Силни струи ја погодија масивната санта мраз, која е на пат да се судри со Јужна Грузија, поради што таа го смени правецот и изгуби значителен дел од масата, велат научниците кои го следат неговото движење.

Ледениот брег наречен A68A се приближуваше кон западниот раб на островот оваа недела, кога наиде на силни струи што го свртија за 180 степени и доведоа до прекинување на голем дел.

Научниците со недели го следат движењето на ледениот брег, чија површина пред да се прекине работата била 4.200 квадратни метри. Тие стравуваат дека ледениот брег може да ги наруши подводните екосистеми, како и дека може да спречи пингвините да влегуваат во вода во потрага по храна.

Сè уште не е можно точно да се предвиди што ќе се случи со ледениот брег А68А, ниту со А68Д, помалата санта мраз што се оддели од неа. Исто така е можно и одвојување на нови делови. А68А се оддели од Антарктичкиот полуостров во 2017 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote