in ,

СлаткоСлатко

Еве како да ги направите ледените коцки да бидат проѕирни како стакло! Треба да ги направите ОВИЕ две едноставни работи!

Колку пати сте се запрашале како коцките мраз во кафуле се целосно проѕирни, а оние што ги замрзнувате дома се нетранспарентни и матни. Тајната е во една работа, таа е многу едноставна и лесна.

 

Прв чекор: Немојте да користите вода од чешма туку филтрирана!

 

Водата од апаратот е побистра и почиста!

Една од работите предизвикани од матниот мраз е прашина и дополнителни минерали во водата од чешма. Филтрираната вода е многу подобра ако сакате да направите проѕирен мраз!

 

Втор чекор: Сварете ја водата!

Ова е многу едноставно, но многу ефикасно.

Се вари вода и се остава да се излади.

Откако ќе се излади, повторно зовријте ја водата.

– Тоа е тоа!

Објаснување: Двојното вриење го елиминира растворениот воздух во вода и ги распаѓа минералите во водата.

Ако сакате да го декорирате мразот и да му дадете вкус, можете да додадете овошје или овошен екстракт во водата, ќе изгледа убаво, ќе биде вкусно и здраво.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote