in

Лидс и Бамфорд ја прекинаа победничката низа на Астон Вила

Лидс Јунајтед ја прекина победничката низа на Астон Вила преку хет-трикот на брилиантниот Патрик Бамфорд. Вила влезе во натпреварот со 4 победи од 4 одиграни натпревари по прв пат од сезоната 1930/31, но напаѓачот на Лидс ги спречи во остварувањето на рекордот на клубот со 5 победи од 5 натпревари.

Овој резултат ги искачи Лидс на третата позиција во Премиер Лигата, тоа е нивна највисока од Септември 2002. Лидс исто така постигнаа 12 погодоци од почетикот на сезоната. Тоа е највисок број на постигнати погодоци од новопромовиран клуб во Премиер Лигата уште од сезоната 1992/93 кога Миделсборо исто така постигна 12.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote