in

ПРАТЕНИЧКАТА ЗАЈКОВА: Да се отвори прашањето за легализација на истополовите бракови!

Пратеничката Моника Зајкова за време на интервју со Слободна ТВ изјави: „По повод Меѓународниот ден на човековите права 11 пратеници од различни партии иницираа основање на една интерпартиска парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТ заедницата. Ние знаме дека постои мал напредок на оваа тема, но тоа се уште не е доволно. Се уште луѓето не се чувствуваат слободно да говорат за нивниот идентите, за тоа кои се, што ги исполнува и што ги прави среќни. Како секој од нас што има слобода да се искаже кој е и кои се неговите соништа, така треба да се обезбеди и за овие лица.“

„За човеково право не треба да разговараме, но иако живееме во општество каде што доминира стереотипното размислување, не смееме да останеме конзервативни во размислувањето за кои што ставот го дели дури и Папата, регионот итн, изјави во Утрински брифинг Моника Зајкова, пратеничка од редовите на ЛДП во Собранието на Република Северна Македонија.“ дополни таа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote