in ,

СлаткоСлатко

НАПРЕДОК! САД одобрија нов лек против Алцхајмеровата болест – прв после 20 години!

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот нов лек за Алцхајмерова болест по скоро 20 години, игнорирајќи ги предупредувањата од независни советници дека третманот не е докажано дека помага во забавување на болеста што го уништува мозокот.

ФДА соопшти дека одобрила Биоген за пациенти со Алзахјмер.

Тоа е единствениот лек кој, според американското регулаторно тело, веројатно ќе може да ја излечи самата болест наместо да се фокусира само на симптомите на болеста, како што се анксиозност и несоница.

Одлуката, која може да влијае на милиони постари Американци и нивните семејства, сигурно ќе предизвика несогласувања меѓу лекарите, медицинските истражувачи и групите на пациенти. Одлуката има и далекусежни импликации врз стандардите за проценка на експерименталните терапии, вклучително и оние што покажуваат само постепена корист.

Нов лек што Биоген го разви со јапонската корпорација Еисаи не работи на таков начин што лицето ќе се опорави од ментално влошување, само го успорува, покажа една студија. Се администрира како инфузија на секои четири недели.

Американската ФДА бара од производителот да спроведе дополнителна студија за да ги потврди придобивките на лекот за пациентите. Доколку студијата не ја покаже ефикасноста на ФДА, таа може да ја повлече од пазарот, иако ретко ја покажува.

Биоген не ја објави веднаш цената, иако аналитичарите проценуваа дека лекот може да чини од 30 000 до 50 000 долари за една година на лекување.

Околу шест милиони луѓе во САД страдаат од Алцхајмерова болест

Скоро шест милиони луѓе во САД и многу повеќе низ целиот свет имаат Алцхајмерова болест, која постепено ги напаѓа деловите на мозокот потребни за меморија, расудување, комуникација и основни дневни активности. Во последните фази на болеста, пациентите ја губат способноста за голтање.

Глобалниот товар на оваа болест, која е најчеста причина за деменција, ќе се зголеми само со влегувањето на „бебињата“ во шеесеттите и седумдесеттите години.

Лекот наречен Адуканумаб има за цел да помогне во чистење на мозокот од штетните наслаги на протеинот наречен бета-амилоид. Другите експериментални лекови го правеле тоа претходно, но не направиле разлика во способноста на пациентите да размислуваат, да се грижат за себе или да живеат самостојно.

Фармацевтската индустрија е преплавена со години со неуспешни третмани за Алцхајмерова болест, кои чинеа милијарди долари потрошени на истражување. Одобрувањето на Американската агенција веројатно ќе ги оживее инвестициите во слични терапии што претходно ги издвојуваа производителите на лекови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote