in

Лекар тврди дека направил вакцина за корона, но потоа добил кривична пријава!

Германскиот лекар Винфрид Штекер, кој тврди дека ја направил вакцината против вирусот корона и ги вакцинирал семејството и пријателите со него, добил кривична пријава.

Штекер, кој има мала клиничко-имунолошка лабораторија во Либек, вели дека ја развил вакцината за корона.

Прво ја тестирал вакцината врз себе, по што на 8 мај објави дека е имун на вирусот корона. Потоа ги вакцинирал своите деца и сопруга, како и 100 волонтери.

Откако успешно ја тестираше својата вакцина, тој му се обрати на претседателот на Институтот Пол Ерлих, институцијата одговорна за одобрување на вакцината. Штекер го информирал Институтот дека има ефикасна вакцина со која може да се изврши вакцинирање.

Наместо да одговара, тој доби повик од полицијата со информација дека против него е поведена истражна постапка за кршење на законот за лекови.

Адвокатот на Стекер побара да се прекине истражната постапка и нагласи дека неговиот клиент ја дал својата вакцина како дел од „индивидуалните обиди за лекување“, за што не е потребна дозвола за производство. Покрај тоа, тој наведува дека сите вакцината ја примиле доброволно.

Штекер наведува дека не сакал да заработи на вакцината, но му било важно да ја стави под контрола пандемијата, па затоа сакал да ја сподели својата формула со светот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote