in

Лекарот на Марадона осомничен за несовесно лекување, полицијата започна истрага!

Леополдо Лука, главниот лекар на медицинскиот тим на Марадона, е под истрага за можно убиство.

Полицијата изврши рација во неговата куќа и клиника и во наредните денови ќе ги утврди сите околности за смртта на Марадона.

Околу 40 полицајци и истражители ја пребаруваат документацијата и го испитуваат медицинскиот тим кој бил одговорен за здравјето на Марадона.

Истрагата е покрената откако ќерките на Марадона ги испрашувале лековите препишани на нивниот татко. Адвокатот на Марадона побара итна акција со цел да се утврди дали лекарите сториле се што можат.

Адвокатот се пожали дека на службата за итни случаи му требало повеќе од половина час да стигне до куќата во која Марадона доживеал срцев удар, но подоцна се покажало дека им биле потребни само 11 минути.

Истражителите наводно откриле дека само неколку дена пред неговата смрт, а по тешката операција, Лук веслал со Марадона. Тие сега се соочуваат со обвиненија за небрежност во грижата за пациентот и потенцијално обвинение за убиство без убиство.

Дополнителна тајна беше дадена на сè од медицинска сестра која во саботата призна дека лажела и дека всушност не го посетила и не проверила утрото на денот на неговата смрт. Затоа, се сомнева дека Марадона бил без никаков медицински надзор цели 12 часа пред неговата смрт.

Со цел да се заштити компанијата во која работи, а која обезбедува домашна нега на пациентите (Медидом), медицинската сестра прво рече дека Марадона самиот одбил да ги испита виталните знаци, но подоцна признал дека таа едноставно го оставила да се одмори.

Покрај сето горенаведено, се поставува прашањето зошто Марадона не бил придружуван од специјалистички тим 24 часа на ден, зошто во куќата немало дефибрилатор и дали Марадона официјално е отпуштен од клиниката каде што бил опериран неговиот мозок.

Да потсетиме, Марадона беше пуштен на домашно лекување по операцијата за отстранување на хематом на неговиот мозок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote