in

Лења пита со спанаќ и сирење: Мека и вкусна – семејството ќе ја обожава!

Пита која ќе ја спремите за миг. Може со спанаќ и сирење или некој друг фил. Исклучително вкусна и мека.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 100 мл. зејтин
  • 400 мл. јогурт
  • 2 лажички сол
  • 7 лажици пченкарно брашно
  • 7 лажици брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво 10 гр.

Фил:

  • 300 гр. урда
  • 350 гр. свеж или замрзнат спанаќ
  • малку сол (зависи од тоа колку е солено сирењето)

Подготовка:

Изматете јајца, додадете зејтин, јогурт, сол, брашно и прашок за пециво. Изматете сè.

Тепсија со дијаметар од 30 см. или квадрат 25х25 см. подмачкајте со масло и посипете со брашно (или хартија за печење).

Истурете половина од тестото и печете околу 10 минути во веќе загреана рерна на 200 степени.

Подгответе го филот, измешајте го сецканиот спанаќ со сирењето, додадете сол по потреба.

Ставете го филот врз печеното тесто, а потоа истурете друг дел од тестото. Може да наросете семе од лен, семе од сусам, семе од чиа, сончоглед … Печете додека не зарумени околу 35 минути, печете околу 40-45 минути. Ако печете во поголема тава тогаш ќе се пече побрзо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote