in

Лепињи со компири и сирење: Поблаги и поубави од било кој леб!

Овој рецепт исклучително ќе го цените во моменти кога ве мрзи да одите во продавница по леб или за време на празниците кога продавниците не работат.

Потребно ви е:

 • 200 мл кисело млеко
 • 100 мл слатко млеко
 • 15 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 1 јајце и 1 жолчка
 • 3 компири
 • 50 гр сирење
 • половина лажичка мелена пиперка
 • малку бибер
 • малку исечкан магданос
 • сусам за поросување

Начин на подготовка:

Излупете го компирот и варете. Изгмечете го, па додадете сирење, црвен пипер, бибер, сол, сецкан нагданос и изедначете сè со миксер.

Растопете го квасецот во млако млеко со шеќер, а кога ќе се распени, истурете го во сад, додадете кисело млеко, јајце, брашно, сол и измесете мазно, помеко тесто. Оставете да надојде.

Поделете на две топчиња, одделете ја секоја топка со рацете, а потоа вметнете ја мешавината од компири во секоја и затворете го тестото со рацете, свртете го и разредете го со рацете. Покријте да стаса, па премачкајте со жолчка и малку масло.

Оставете да стаса 15 минути во тавата. Избоцкајте со вилушка и наросете семе од сусам.

Печете на 180 степени околу 30 минути.

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote