in

Лестер за прв пат го освои ФА Купот!

Во 140-то финале на англискиот ФА куп, најстариот куп на ова натпреварување, Лестер го совлада Челзи со 1:0.

Голот за победа на „Лисиците“ го постигна Јуриј Тилеманс во 63.минута на ефикасен начин, со удар од преку 20 метри!

Челси имаше неколку добри шанси за израмнување во финишот, тие дури постигнаа и гол кој беше поништен откако го погледна ВАР по доделувањето на офсајдот на Чилвел.

Ова е прв куп трофеј во историјата на Лестер по четири порази во финалето, а претходниот пат играа во финалето во 1969 година.

Во исто време, Брендан Роџерс стигна до првиот трофеј во англискиот фудбал. Челси остана на осум освоени трофеи, додека ова е нивни седми пораз во финалето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote