in

УбавоУбаво

Летна детоксикација на организмот!

Телото треба периодично да се чисти и ослободува од штетни материи со детоксикација. За да му помогнете на црниот дроб, нашиот најголем сојузник во чистење на организмот, треба да го освежите вашето тело со храна што промовира детоксикација.

Лубеницата содржи големи количини на Л-цитрулин, аминокиселина која се претвора во бубрезите во аминокиселина л-аргинин – која го чисти амонијакот и другите токсини од телото. Исто така, лубеницата е добар извор на калиум, кој ја поддржува работата на бубрезите и е голема помош во чистењето на организмот, а исто така помага да се изгуби несаканата тежина.

Наутро пијте свежа лимонада без шеќер на празен стомак бидејќи го стимулира дигестивниот систем и помага при решавање на запек.

Црниот дроб сака лимон – го стимулира и раствора урична киселина и други токсини во телото. Лимонот го алкализира телото, па затоа помага да се врати pH рамнотежата на организмот.

Чајот од коприва е одличен за летно чистење на организмот. Копривата природно го стимулира телото за чистење и има антиинфламаторно дејство. Позитивно влијае на панкреасот и помага во намалување на шеќерот во крвта, но исто така ја чисти крвта. Ја стимулира работата на цревата, го зајакнува имунитетот и го чисти уринарниот тракт.

Направете салати од различни видови зеленчук за да добиете различни специјалисти за слободни радикали – антиоксиданти. Изберете млади пука, бидејќи тие се многу важни и одлични во хранливиот состав.

Млад спанаќ, ќељ и блитва за зелена, моркови за портокалово и жолто, печурки за бело, кромид за виолетова и така натаму. Зачинете ги со ладно цедено масло, како маслиново масло и со малку јогурт и лимон. Елиминирајте го маргаринот и елиминирајте го непотребниот внес на транс масти.

Цвеклото е исклучително богато со антиоксиданти, витамини, калциум и железо, што го прави одлична храна за детоксикација на организмот. Ставете свежа цвекло, моркови, едно јаболко и парче целер во соковникот, а потоа промешајте за да добиете сок и зачинете го со неколку капки.

Месото е тешко за дигестивниот тракт, па затоа е добро да се прави пауза од време на време. Еднаш неделно, извадете го од менито и заменете го со растителни протеини – грашок, мешунки или леќа, бидејќи се вари лесно.

Комбинирајте ги со цели зрна како кафеав ориз и каша од хеwда или јачмен. За вечера изберете свежо сирење со хумус и домашен леб од пченка.

Исто така е важно да се започне со детоксикација, бидејќи потењето исто така ги отстранува токсините од телото. Одете на прошетка наместо да седите пред ТВ, да вежбате и да се рекреирате во природа или да одите на некое патување. спортувајте, возете велосипед и ако одите на море, искористете го за што повеќе пливање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote