in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

ЛЕТНАТА РУСКА САЛАТА Е ПОДОБРА ОД ОРИГИНАЛНАТА: Полесна за стомакот, помалку калорична, а вкусот е автентичен (ВИДЕО)

Нема човек кој не сака руска салата, но кога ќе дојде подобро време ни е малку потешко, бидејќи е јака и мрсна. Направете летна варијанта и заменете ги грашокот, компирот и шунката со пченка, јаболка и кромид. Задолжително маринирајте го кромидот, бидејќи ќе омекне и ќе ја изгуби горчината. Полесно ќе ви падне на стомак. Одлично е со месо, особено јагнешко.

Состојки:

 • 2 поголеми моркови
  1 поголемо јаболко
  1 кромид
  180 гр конзервирана пченка
  4 варени јајца
  2 лажици мајонез
  1/2 лажичка сол
  2 лажици шеќер
  3-4 лажици оцет
  100-150 ml топла вода

Подготовка:

Сварете го морковот, па исечете го на коцки, како и јаболкото и јајцето. Исечкајте го кромидот, а потоа додадете шеќер, сол, вода и оцет и кратко маринирајте. Додадете во салатата како и пченката. Сè убаво соединете со мајонез.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote