in

ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ПОСЛЕ МНОГУ ГОДИНИ! ПОКАЧЕНИ КАЗНИТЕ ЗА НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИ, ОЛЕСНУВАЊЕ ЗА ВОНБРАЧНИТЕ ВРСКИ БЕСПЛАТНИ И РЕКСТРИКЦИИТЕ ЗА АЛКОХОЛ!

Казните за пиење алкохол се укинати во Обединетите Арапски Емирати. На невенчаните парови им е дозволено да живеат заедно.

Според веста Спутник заснована на официјалната новинска агенција на ОАЕ, ВАМ, претседателот Калифа бин Заид Ал Нахјан вчера одобри измени и дополнувања на некои одредби за законите за личен статус и граѓански односи, како и за кривични закони и кривична постапка.

Особено, поништен е законскиот член што предвидува ублажување на казната за кривични дела сторени заради „достоинство“.

Од друга страна, весникот „Национал“ со седиште во Абу Даби, напиша дека по одобрувањето на измените, користењето на алкохол во ОАЕ веќе не е кривично дело и дека за да се купи алкохол од продавници кои ќе имаат право да продаваат алкохол во циркулацијата, потребно е да имате најмалку 21 година и да консумирате во овластени места, како што е приватна куќа или клуб.

Претходно, само туристите над 21 година имаа право да консумираат алкохол во ОАЕ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote