in

Ливерпул е отстранет од списокот на УНЕСКО поради реновирање на пристаништето и високите згради!

Агенцијата на ООН за образование, наука и култура (УНЕСКО) во средата го отстрани Ливерпул од Листата на светско наследство поради прекумерен развој, што влијае на автентичноста на ова англиско пристаниште.

Тринаесет делегати на Комитетот за светско наследство, чија тековна седница ја води Кина, гласаа за отстранување на Ливерпул од списокот, додека петмина беа против.

Ливерпул е третиот што доживеа ваква судбина.

Theивеалиштето на арапската антилопа од орикс во Оман најпрво беше тргнато од списокот на УНЕСКО (2007), поради одлуката на властите да дозволат истражување нафта на 90% од територијата.

Втората беше долината Елба во Германија (2009 година), која беше избришана од списокот затоа што беше изграден модерен мост со четири ленти преку реката.

Причината за Ливерпул се плановите за новото пристаниште, чии многу високи згради и новиот фудбалски стадион неповратно ќе го загрозат наследството на градот, објасни Комитетот на УНЕСКО. Ливерпул беше запишан на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 2004 година, кога крајбрежјето и пристаништето беа обновени по децении пад.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote