in

Што?Што?

Помислила дека ја пронашла љубовта на нејзиниот живот! Потоа следел шок!

Hopeless bride crying outside a church after being stood up on her wedding day

Многу невообичаена измама со елементи на кривично дело се случи во Добој, кога лажен американски војник во Сирија зеде 12.000 куни (нешто повеќе од 6.000 евра) од жена од тој град, дури и без да се појави пред неа.

Сето тоа се случи преку Facebook.

Мажот, кој се претставил како американски војник во Сирија, и рекол на жената дека е заинтересиран за брак, а откако таа се согласила и наводно договорила свадба со него, тој и рекол дека ќе испрати пакет документи за венчавки и поголема количина пари.

Пакетот, рече мажот, ќе и го донесе неговиот агент.

Од полициската управа во Добој велат дека оштетената тогаш стапила во контакт со наводниот агент, кој и рекол дека треба да му плати 12.000 км преку „Вестерн унион“ за да плати царина за пакетот, што таа го сторила.

Тие велат дека дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство во Добој бил информиран за сè, и тој изјавил дека овој случај има елементи на кривично дело измама.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote