in

Што?Што?

Како да го решите проблемот со лошиот здив на природен начин?!

Голем процент од возрасните имаат проблем со лош здив во одреден момент од својот живот, а тоа понекогаш може да биде знак за сериозен здравствен проблем.

Лошиот здив обично е предизвикан од акумулација на бактерии во устата. Иако одредена храна, како што се лукот или кромидот, понекогаш може да испушти само привремен непријатен мирис, тоа обично не е причина за хроничен лош здив.

Храната што треба да се избегнува е млада и лук, пржена храна или друга храна со висока содржина на маснотии, шеќер, леплива храна, како што е карамела, засладени пијалоци.

Хроничниот лош здив има неколку причини, најчестата е акумулација на бактерии во устата, на пример, поради лоша орална хигиена, лоша исхрана, пародонтална болест, расипување на забите, хронична сува уста, пушење, инфекции на устата, а понекогаш и посериозни медицински состојби како што се заболување на црниот дроб или дијабетес..

Што може да помогне да се ослободите од лошиот здив?

Јадете лимон
Се покажа дека сокот од лимон има фитохемиски, антимикробни и антиоксидантни активности кои можат да помогнат во контролата на бактериите и габите, со што се намалува воспалението во устата.

Пијте многу вода
Сувата уста може да предизвика лош здив бидејќи сувоста е плодна почва за бактерии кои произведуваат соединенија со непријатен мирис.

Јадете магдонос
Исто така е ефикасно во борбата против лошиот здив бидејќи јаглика е богата со хлорофил, кој помага да се неутрализира лошиот здив и има освежувачки ефект. Свеж сок од краставица и целер имаат ист ефект.

Консумирајте повеќе здрави масти, како што е органското маслиново масло, семките, оревите и рибата.

Но, ако причината за лош здив не исчезне дури и по промена на навиките во исхраната, најдобро е да се консултирате со детекторот за можните решенија за проблемот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote