in

Дали постои лош тајминг во диетата?

Започнување на нова диета со цел губење на тежината или подобрување на вашето здравје не звучи како лош план. Обично се верува дека не постои вистински или погрешен момент да се започне таква промена. Но, науката има поинакво мислење.

Според научниците, започнувањето на поинаква диета, односно диета, во текот на одредени денови ги намалува шансите за успех, со други зборови, брзо ќе се откажете.

Научниците веруваат дека постојат три ситуации пред кои едноставно треба да се избегнува размислување за промена на диетата бидејќи нема да вроди со плод.

Пред важен настан или проект на работа

Стресот и диетата не одат рака под рака. Кога сме под стрес, копнееме по нездрави јаглехидрати и често чувствуваме незаситен глад.

Значи, ако имате одредени рокови кои ви приоѓаат на работа или некои други важни работи, обидете се да не се оптеретувате со започнување на нешто ново.

Шансите да се откажете од диетата во тој момент се големи. Завршете ги обврските и кога работите ќе се вратат во нормала и деновите ќе бидат порелаксирани, испланирајте нова диета.

За викендите

Ако планирате да започнете здрава исхрана во сабота и недела, размислете уште еднаш, бидејќи тоа можеби не е многу добра идеја. Ова е затоа што имаме повеќе слободно време за време на викендите, така што држењето до нов, построг план на исхрана може да биде тешко.

Покрај тоа, повеќето од нас се дружат со пријателите и семејството за време на викендите и тешко е да се спротивставиме на искушението да уживаме во нашата омилена храна.

По пауза

Многу луѓе, кога се на одмор, се занимаваат со чист хедонизам и јадат до срцето, а потоа се убедуваат дека ќе ги потрошат сите тие калории веднаш штом ќе се вратат во нивната рутина. Но, експертите сметаат дека диетата по одмор може да биде лоша идеја и дека тоа е совршен рецепт за неуспех.

Ако веќе планирате да ја промените вашата исхрана за време на празниците, тоа може да има одредено психолошко влијание, а потоа би можеле да влезете во ситуација да јадете повеќе од вообичаено.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote