in ,

Што?Што?

ЉУБИТЕЛИТЕ НА АЛКОХОЛ ОВА МОРА ДА ГО ЗНААТ! Колку алкохолот се задржува во нашето тело?!

Возењето под дејство на алкохол не е опасно само за возачот, туку и за оние кои ќе му попречат. И без оглед на тоа, многу од нив сè уште седат зад воланот водени од мислата дека нема да се случи ништо лошо. Понекогаш дури и мали количини алкохол може да влијае на нашата способност за безбедно возење.

Дали воопшто знаеме колку долго останува алкохолот во нашето тело?

„Кога алкохолот влегува во крвта, тој поминува низ црниот дроб, кој го распаѓа. Ензимот алкохол дехидрогеназа е одговорен за распаѓањето, чија количина е присутна во црниот дроб зависи од фреквенцијата на внесувањето храна. Значи, не само што многу брзо ги чувствуваме неговите ефекти консумирајќи го на празен стомак, туку алкохолот останува во крвта подолго и има посилен ефект врз мозокот “, вели д-р Џорџ Коб, директор на Националниот институт за злоупотреба на алкохол и алкохолизам.

„Главната работа на вашиот црн дроб е да ја филтрира крвта што тече од вашиот дигестивен систем до остатокот од телото. Во процесот на разложување на алкохолот што го консумирате, црниот дроб се среќава со токсини. Прекумерната потрошувачка на алкохол може да го направи масти црниот дроб, а може да се формираат лузни, кои потоа го ограничуваат протокот на крв. „Може да предизвика смрт на клетките на црниот дроб, што може да ја ослаби неговата функција“, истакнува Коб.

Колку алкохол ќе остане во вашето тело зависи од вашата висина, тежина и возраст.

„Повеќето луѓе можат да разложат половина пијалок за еден час, или 30 милилитри. Просечното време што му треба на црниот дроб да разложи чаша 250 милилитри вино е три часа. Ќе бидат потребни два часа за половина литар пиво“, истакнува Коб.

Според американските центри за третман на зависност, алкохолот може да се открие до шест часа подоцна во крвта, околу 12 до 24 часа во здив, урина и плунка и до 90 дена во косата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote