in

СлаткоСлатко

ЉУБОПИТНОСТА ПРАВИ ЧУДА! Љубопитна мачка со планинари се искачи на врвот на една швајцарска планина!

Двајца млади планинари, Сирил и Ерик Рорер, се искачувале на врвот на снежната планина Бритсен во Швајцарија, кога слушнале мјаукање на надморска височина од околу 1.200 метри и сфатиле дека таму има изгубена мачка.

Изгледа дека таа залутала и завршила на падините на планината случајно, пишува Дејли Меил. Момците подоцна дознала дека мачката исчезнала пред неколку дена и дека ова е трет пат да се упати кон врвот на планината, следејќи ги претходните групи планинари на ист начин.

„Беше 4.30 часот наутро, достигнавме висина од 1.200 метри, кога слушнавме мјаукање од шумата. Видовме исплашена и збунета мачка која ни се придружи и се искачи со нас на врвот од 3.000 метри“, рекоа младите момци.

„Животното трепереше, а шепите крвареа од одење по тврд и леден снег. Одлучивме да ја земеме со нас. Честопати го носевме кога забележавме дека е премногу истоштено за да продолжиме да одиме по угорницата“, рече младиот планинар.

„Друга група планинари, кои не престигнаа на искачувањето кон врвот, го вратија во низините и им го предадоа на сопствениците. Подоцна дознавме дека таа исчезна пред четири дена, а ги следеше и другите планинари до самиот врв. Значи, таа го достигна врвот три пати! „Животните се многу поостри од луѓето и никогаш не се предаваат, и покрај болката“, рече Сирил.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote