in ,

СТУДИЈА КОЈА ИЗНЕНАДУВА! Некои луѓе не сакаат деца затоа што се плашат од апокалипсата!

Паровите кои се плашат од климатските промени, се поретко одлучуваат да имаат деца, бидејќи се плашат дека нивните наследници би можеле да се борат против климатската апокалипса, покажа академска студија од Сингапур.

Истражувачите испитале 600 луѓе на возраст од 27 до 45 години, а 96 проценти се многу загрижени за иднината на нивните можни потомци.

„Чувствувам дека не можам да донесам дете на светот со чиста совест и да го принудам да преживее во ситуација што може да биде апокалиптична, поради климата“, рече девојката (27) која учествуваше во истражувањето.

Се додава дека некои родители веќе жалеле што имаат деца во такви услови.

Родителството потенцијално значи дека едно лице ќе произведе јаглерод диоксид што ќе предизвика аларм за климата, но 40 проценти од испитаниците не се грижеле за тој факт.

“Стравот од оставање јаглероден отпечаток затоа што имате деца е апстрактен и далечен. Но, стравот од децата е многу длабок и емотивен”, рече Метју Шнајдер-Мајерсон од колеџот Јеил-НУС во Сингапур, кој ја водеше студијата.

Припадниците на двата пола учествуваа во студијата, иако жените сочинуваа 75% од испитаниците.

“Климатските промени се единствениот фактор што ме натера да одлучам да немам деца. Не сакам моето дете да живее во свет што умира, иако би сакал да бидам мајка”, рече испитаникот (31).

Шест проценти од испитаниците признале дека се чувствуваат виновни затоа што имаат деца.

„Од оваа гледна точка, жалам што родив деца, бидејќи се плашам дека еден ден ќе се соочат со крајот на светот поради климатските промени“, рече една мајка (40).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote