in

Луѓето масовно го бришат WhatsApp, поради што сега ги одложува најавените измени. Има ли спас за нив?

Првичниот рок за воведување на новите правила беше 8 февруари, но очигледно тоа нема да се случи пред 15 мај.

Деновиве има многу полемики за апликацијата WhatsApp и за нејзините нови, построги деловни услови, т.е. употреба, што беше многу осудувано.

Имено, крајниот рок за промена на правилата – кои се однесуваат на пристап до телефонскиот број и локацијата на корисникот – беше 8 февруари, но компанијата објави дека ќе ги одложи промените за три месеци.

Одлуката дојде откако многу корисници ја избришаа апликацијата, од страв дека WhatsApp може да ги сподели своите податоци со Facebook, нејзината матична компанија.

Повеќе од половина милион Американци ја презедоа апликацијата „Телеграм“, исто така сè попопуларната „Сигнал“, што ја спомена милијардерот Илон Маск на својот профил на „Твитер“.

Значи, сега е сигурно дека WhatsApp нема да воведе промени пред 15 мај, но останува да видиме дали ова може да влијае на мислењето на корисниците и што е поентата на доцнењето?

Ројтерс пишува дека на тој начин, американската платформа сака да спречи масовна транзиција кон конкурентски компании, а WhatsApp исто така објави дека ажурирањето нема да влијае на споделување на повеќе податоци со Фејсбук.

Како што истакнаа, промените се повеќе насочени кон помагање на другите компании за подобра комуникација со клиентите преку таа платформа. Во изјавата за блогот, тие истакнаа: „Знаеме дека постоеше забуна и дезинформација за тоа ажурирање и сакаме да ги објасниме нашите принципи и факти“.

Разговорите и преписката на WhatsApp, како и локацијата и телефонскиот именик, треба да останат шифрирани така што ниту Facebook ниту WhatsApp не можат да користат приватни информации.

И, нашите граѓани започнаа да се свртуваат кон алтернативни апликации во голем број, меѓу кои е и споменатиот ТЕЛЕГРАМ И СИГНАЛ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote