in

Луѓето масовно се повлекуваат од поставениот ултиматум на Facebook: Signal вработува поради огромниот интерес на корисници!

Од апликацијата „Сигнал“, го потврдија она што овие денови може да се прочита насекаде на Интернет: „Забележавме големо зголемување на бројот на нови корисници“!

Апликацијата за безбедно испраќање пораки, „Сигнал“, доби „невиден“ скок на бројот на нови корисници по промената на правилото во ривалската апликација „WhatsApp“ и сака да ангажира повеќе работници, бидејќи има намера да ги зајакне и услугите и инфраструктурата, рече еден од шефовите во соопштението за јавноста.

Заедно со друга шифрирана апликација, Телеграм, Сигнал се крена на бран незадоволство поради промените во новите правила на WhatsApp, што наскоро ќе бара од корисниците да ги споделат своите податоци со платформите на Фејсбук и Инстаграм, како и компаниите кои соработуваат надвор од тој екосистем, објави Ројтерс.

WhatsApp дополнително се стави во непријатна позиција бидејќи се согласи да не ги следи корисниците, иако тоа го прави и прави јасни белешки во своите Услови за деловно работење. Исто така, ги прашавме експертите во врска со безбедноста на апликацијата, како и колку таа е различна во споредба со слични конкуренти за преписка, за што можете да прочитате на линкот.

На овој начин, корисниците на апликациите Facebook и WhatsApp го покажуваат својот револт практично бегајќи од ултиматумот што им е наметнат – дека мораат да ги достават своите податоци на WhatsApp до компанијата Facebook и нејзините соработници-компании или да ја напуштат апликацијата до 8 февруари!

Телеграм претходно соопшти и дека достигна 500 милиони активни корисници ширум светот и дека апликацијата едноставно „експлодира“ особено во САД, поради заштитата на приватноста и податоците за корисниците.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote