in

Луѓето со многу пријатели имаат помала желба за љубовна врска!

A happy circle of friends in the park

Луѓето имаат помала желба за ремантична врска доколку тие се социјално задоволни и среќни од своите пријатели, според новото истражување кое е направено од Journal of Social and Personal Relationships. „Бројот на луѓе кој не се во љубовна врска расте и никој не ни го забележува тоа. Само во САД, стапувањето во брак на луѓе на 18 годишна возраст е намалено за 72% од 1960 година. Секако има различни фактори кој влијаат на ова, но разликата е многу голема“ пишуваше во истражувањето.

Group of business people working with digital tablet in office

Во оваа студија која беше направена од научникот Елјаким Кислев, беше располагано со податоци од 12,000 индивидуи и нивните партнери, деца и родители. Во истражувањето, слободните луѓе биле запрашани дали се согласуваат или не се согласуваат со фразата „би сакал да имам љубовен партнер“. Студијата потврди дека постои врска помеѓу пријателите и љубовниот партнер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote