in

Луис Хамилтон стана предмет на одвратна злоупотреба на расисти после освојувањето на ГП на Велика Британија

Луис Хамилтон беше предмет на расистичка злоупотреба на социјалните мрежи и за време и по неговата победа на Британското Гранд При.

Седумкратниот светски шампион во Ф1 учествуваше во контроверзен судир во трка со возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, во неделата попладне. Верстапен, кој започна на пол позиција во Силверстоун, беше ‘исечен’ од Хамилтон на корнерот Копс за време на првиот круг.

Инцидентот со Верстапен и Хамилтон предизвика жестока реакција на социјалните мрежи, при што некои обожаватели упатија гнасни расистички коментари кон британскиот возач.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote