in

НЕИЗВЕСНО ДО КРАЈОТ! Луис Суарез го држи Атлетико на првото место на колото пред крајот!

Се одигра претпоследното коло од Ла Лига. Атлетико го пречекува Атлетико на првото место на крајот од сезоната, а трката за титулата заврши за Барселона. Шампионот на Шпанија ќе го добиеме на 23 мај.

Во самиот финиш на натпреварот со Осасуна, Атлетико дојде до победа (2: 1), што го остава на првото место на колото пред крајот на шампионатот. Атлетико има 83 бода, Реал има два бода помалку по победата против Атлетик Билбао.

Барселона загуби на домашен терен од Селта и за неа трката за титулата заврши бидејќи останува на 76 бода.

Реал во последното коло го пречекува Виlarареал, а Атлетико е домаќин на Ваladадолид.

Елче и Ваladадолид си заменија места во местата што водат во Сегунда, но пред крајот Елче израмни со Хуеска, што е место над опасната зона.

Реал го стори својот дел од работата. Гостинската победа на Атлетик Билбао беше минимална, но беше доволна за три поени и еден погодок на Најо во 68-та минута.

Во тој момент, па дури и 20 минути подоцна, тој гол за Реал беше доволен за да го заземе првото место на табелата рунда пред крајот, бидејќи во тој момент резултатот на натпреварот Атлетико Мадрид – Осасуна беше 1:1.

Голот на Атлетика беше поништен во 59. минута поради офсајд во кој се најде Стефан Савиќ, со цел Осасуна да поведе преку Будимир.

Ренан Лоди израмни во 82. минута, а Луис Суарез погоди во 88. минута за победа на неговиот тим.

Барселона загуби од Селта на домашен терен. Тимот од Виго победи со 2:1.

Барселона поведе со голот на Лионел Меси во 28-та минута, а тие на пауза заминаа со голот на Санти Мине со реми. Мина беше херојот на Селта со нов погодок со кој му донесе победа на неговиот тим во 89-та минута.

Овој потег, и убедлив, го доживеа и Севиvа, која загуби на гостувањето кај Виlarареал со 4:0, што не го менува фактот дека следната сезона ќе играат во Лигата на шампионите со Атлетико, Реал и Барселона.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote