in

Што?Што?

Очигледно – фрлање чешне лук во WC-шолјата е многу ефикасно

Ако има нешто што сите ние не сакаме да правиме – тоа е чистење. Сакаме да ја одложиме оваа прилично непријатна работа, иако им даваме волја на бактериите – па на крајот немаме друг избор освен да ги засукаме ракавите.

Дали имавте денес во план да ја исчистите WC-шолјата? За среќа, оваа работа можете многу да си ја олесните со чешне лук.

Лук во WC- шолја

Веројатно се прашувате зошто треба да фрлите чешне лук во тоалетот. Па, лукот содржи супстанца наречена алицин кој го дава тој силен мирис на лук. Не само тоа, тој исто така штити од бактерии и наводно ги држи габите настрана, дури и на места каде тие често напредуваат.

Делува преку ноќ

Овој трик всушност делува, и е многу едноставен: сè што ви треба е излупено чешне лук за да го фрлите во WC-шолјата. Најдобро е да го направите ова преку ноќ кога тоалетот се користи поретко. Следното утро само исплакнете. Ако го правите ова двапати неделно, тоалетот ќе остане без мувла и во вашата шолја ќе има многу помалку бактерии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote