in

Мачката Лери на „функција“ во резиденцијата на британскиот премиер веќе 10 години!

Неговата долговечност е завидна, бидејќи мачката Лари е „во функција“ на Даунинг стрит веќе десет години, а под негово „владеење“ имаше тројца британски премиери.

Сепак, не беше сè лесно за тигар-белата мачка сè додека не го премина прагот на резиденцијата на премиерот на Обединетото Кралство, точно на 15 февруари 2011 година. во срцето на британската влада ловеше глувци.

Избран заради неговиот вистински предаторски инстинкт, Лари беше прогласен за „главен ловец на глувци“, а неговите претходници немаа чест да ја имаат таа титула.

Очекувањата на владата беа големи, но Лари сепак разочара некои. Иако тогашниот премиер Дејвид Камерон го пофали што фати три глувци во првите месеци, успехот на Лери не е голем. Сепак, мачката остана – и глувците кружеа околу водата.

Во неговата биографска белешка на официјалната веб-страница на британската влада е наведено дека Лари успеал да ги освои срцата на јавноста, а додека ги чекаат изјавите на службените лица пред резиденцијата, новинарите со задоволство му нудат неколку закуски и го галат.

Лари исто така има задача да го испроба стариот мебел за дремките. Што се однесува до лов на глувци, во моментов тој е во фаза на „тактичко планирање“. Кога Камерон поднесе оставка во 2016 година по референдумот за излегување на Велика Британија од Европската унија, премиерот замина, но мачката остана.

Лери тогаш ќе живее со Тереза ​​Меј, а сега со Борис Џонсон.

Мачката одбива интервјуа, но тој сепак ја напиша книгата, со помош на новинари. Тој е многу активен на Твитер, каде има профил и повеќе од 430.000 следбеници.

Кој стои зад тој профил? Не е познато, но Лери инсистира на тоа дека никој од човечката раса не му помага да напише порака на Твитер.

Во изјава за Франс прес во врска со тајната на неговата долговечност, Лери рече дека тој постојано е во престој додека политичарите само минуваат.

“Треба да се потсети дека јас живеам тука цело време, политичарите остануваат со мене додека не бидат отпуштени. Порано или подоцна, овие политичари сфаќаат дека јас сум всушност шефот“, изјави Лери.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote